Porowatość włosów, a dobór kosmetyków

Termin porowatość włosów może nie być do końca jasny, ale warto wiedzieć, co oznacza ze względu na to, że dopiero zbadanie porowatości włosów da odpowiedź na pytanie, jakie kosmetyki do pielęgnacji będą odpowiednie. Porowatość włosów oznacza ich zdolność do asymilacji wilgoci. Można wyróżnić trzy odmiany jak niska, średnia oraz mała. Jeżeli porowatość włosa jest niska, to oznacza, że łuski włosa ściśle do siebie przylegają.

Sprawdź porowatość i wykonaj test pływalności

Istnieje kilka sprawdzonych metod, aby poznać swoją porowatość włosów. Jedną z nich jest znany i często wykonywany test pływalności. Na czym on polega? Polega na sprawdzeniu jak kosmyk włosów zachowuje się w wodzie. Pierwszym krokiem jest nalanie do szklanki czystej wody, najlepiej w temperaturze pokojowej. Drugim jest położenie kilku kosmyków włosów do szklanki z wodą. Ważne, aby włosy były czyste, dlatego najlepiej wykonać test w tym samym dniu, co myjemy włosy. Kolejnym krokiem jest odczekanie kilku minut i przyglądanie się swoim włosom. Jeżeli włosy szybko opadają na dno oznacza to, że mają wysoką porowatość, natomiast, jeżeli po kilku minutach włosy wciąż unoszą się na wodzie, wtedy porowatość jest niska. Jeżeli zaczynają opadać w połowie czasu to porowatość włosów jest normalna.

Dobranie odżywki do rodzaju włosa

W zależności od tego, czy włosy są wysokoporowate, normalne czy o niskiej porowatości, należy o nie odpowiednio dbać. Włosy wysokoporowate będą w lepszej kondycji, jeżeli będziemy stosować odżywki na bazie olejku kokosowego, lnianego, awokado i różnych cięższych masek na włosy ponieważ wysokoporowate włosy są często szorstkie w dotyku i przesuszone. Włosy niskoporowate potrzebują innych odżywek bardziej lekkich, które nie obciążają włosów ze względu na to, że włosy niskoporowate są ciężkie, oklapnięte i trudne w stylizacji. Najwięcej szczęścia mają osoby, które mają normalną porowatość włosów. Oznacza to, że są zdrowe, lśniące i zadbane. Nie potrzebują, więc specjalnej pielęgnacji.