Planowanie domowego budżetu – co warto wiedzieć?

Każdy z nas chce cieszyć się bezpieczeństwem finansowym. Często jednak nie wiemy w jaki sposób je osiągnąć. Tymczasem, to wcale nie musi być trudne. Kluczowe znaczenie ma planowanie domowego budżetu. Dzięki niemu uda nam się sporo zaoszczędzić a tym samym zbudować poduszkę finansową, dzięki której poczujemy się bezpiecznie. Jak jednak planować domowy budżet? Przekonajmy się. 

Policz dochody swojej rodziny

Planowanie budżetu miesięcznego zaczynamy od podsumowania środków, którymi w danym momencie dysponujemy. Weź pod uwagę wynagrodzenia, premie, dochody z innych źródeł – słowem, wszystkie pieniądze, które będziesz miał do dyspozycji w danym miesiącu. 
Następnie należy obliczyć stałe wydatki, których nie da się uniknąć. Mowa tu o opłatach za czynsz, media, energię oraz innych rachunkach. Tą kwotę należy od razu odłożyć. 

Poznaj miesięczne wydatki swojej rodziny

Przez kilka miesięcy warto dokładnie notować ile wydajemy na produkty spożywcze i chemię, ile kosztują nas dojazdy do pracy, zakup nowych ubrań oraz inne wydatki, których nie da się uniknąć. Gdy wiemy, jakiej kwoty potrzebujemy mamy dwa wyjścia.
Po pierwsze, kwotę tę również możemy odłożyć. Po drugie, dobrym pomysłem jest zastanowienie się czy możemy ją zmniejszyć np. rezygnując z jednego pojazdu, modyfikując sposób robienia zakupów czy ograniczając ich ilość.

To co pozostaje 

Pozostałą kwotę pieniędzy warto podzielić na dwie. Pierwszą część przeznaczamy na przyjemności dla siebie i rodziny, drugą zaś oszczędzamy np. na oddzielnym rachunku bankowym. Warto pamiętać, że w dokonywaniu wszystkich tych obliczeń mogą pomóc nam specjalne aplikacje na telefon lub specjalne planery, dzięki którym będzie nam znacznie łatwiej kontrolować swoje wydatki.