makrama, czyli ozdoby ze sznurka

Makrama, bardzo ciekawa nazwa, która brzmi dosyć tajemniczo. Coraz więcej można znaleźć przepięknych ozdób wykonanych techniką przeplatania, wiązania sznurków jednak, jaka jest geneza makramy?

Makrama jak się okazuje nie jest tylko chwilową modą na samodzielnie wykonane ozdoby ze sznurka, ale ta technika wiązania jest już znana od starożytności. Polega na tym, że do wiązania sznurków używa się tylko dłoni, bez konieczności używania igieł, drutów lub szydełka.

Ta technika wiązania podążyła do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. W okresie średniowiecza, tą technikę stosowano, aby ozdobić królewskie szaty. W późniejszych wiekach techniką makramy pleciono również pokrycia na łoża, sofy i fotele. Przez długi okres technika ta przez długi czas odeszła w zapomnienie, natomiast zyskała swoją popularność dopiero pod koniec XX wieku.

Co można zrobić techniką makramy?

Za pomocą podstawowych węzłów używanych w makramie, można wyplatać ze sznurka wiele rzeczy jak kwietniki, naszyjniki, torby, plecaki, a nawet hamaki, wiszące krzesła, ozdoby naścienne i wiele innych. Również podstawowe węzły makramy są obecne w bransoletkach z muliny. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać różnych materiałów jak nici lniane, jedwabne i wiele innych.

Podsumowując techniką makramy można zrobić wiele unikatowych ozdób do domu. Ciekawymi dodatkami zrobionymi techniką makramy mogą być różne serwetki i podstawki na stół do jadalni, niepowtarzalne materiałowe obramowanie lustra, poszewki na poduszki do salonu, wiszące dekoracje naścienne w salonie, a także uroczy namiot do pokoju dziecięcego. Ucząc się techniki makramy i prostych węzłów jak węzeł tkacki, zwykły, łańcuszkowy, spiralny, można wykonać samodzielnie wiele niepowtarzalnych dekoracji, które dodadzą każdemu wnętrzu charakteru. Jest wiele dostępnych na Internecie tutoriali, z których można nauczyć się nietrudnych metod plecenia sznurka, co z odrobiną wyobraźni i czasu pozwoli na własnoręcznie wykonanie kilku użytecznych dodatków.