Jak dbać o ogród zimą?

Posiadanie własnego ogrodu to duża satysfakcja, ale również odpowiedzialność. Prace związane z pielęgnacją roślin nie dotyczą bowiem jedynie okresu od wiosny do jesieni. Jeśli zależy nam na tym, by nasz ogród prezentował się doskonale w przyszłym roku musimy odpowiednio zadbać o niego również zimą. Sprawdźmy więc jakie prace warto wykonywać oraz jak się do tego przygotować.

Przycinanie roślin

Podstawową czynnością, którą powinniśmy wykonać, by nasze rośliny prezentowały się pięknie na wiosnę jest ich odpowiednie przycięcie. Należy pozbyć się nadmiaru pędów oraz suchych gałęzi, które podczas sezonu pozbawione były liści. Jeśli krzewy są bardzo gęste – to doskonały czas na ich uformowanie.

Pamiętaj o odśnieżaniu

Spadający śnieg chroni rośliny przed działaniem mrozu. Niestety, ma również negatywny wpływ na trawę w twoim ogrodzie. Gdy leży na niej długo a do tego zaczniemy wydeptywać na nim ścieżki może wyginąć. Dlatego warto zadbać o odśnieżanie miejsc, po których chodzimy.

Zabezpieczanie roślin przed mrozem

Jesienią warto zatroszczyć się również o to, by drzewka i krzewy były odpowiednio zabezpieczone przed mrozem oraz wilgocią. W jaki sposób najlepiej je ochronić? To bardzo proste. Przyda nam się słoma oraz folia. Otaczamy roślinę warstwą słomy, która jest doskonałym izolatorem termicznym. Jednocześnie okrywamy drzewka i krzewy folią pamiętając,  że nie powinna ona jednak zabierać dostępu do świeżego powietrza – okrycie nie może więc być zbyt szczelne.