Czy opalanie się jest bezpieczne?

Wyjście na słońce od razu poprawia nastrój, a dłuższa ekspozycja nadaje skórze atrakcyjny brązowy odcień jednak nie zachowanie umiaru może przynieść przykre konsekwencje jak przebarwienia na skórze, przesuszenie skóry, a nawet opalanie się może spowodować groźną dla zdrowia chorobę jaką jest nowotwór skóry.

Zalety opalania

Leżenie na słońcu przede wszystkim kojarzy się z wypoczynkiem na świeżym powietrzu oraz cieszenie się ciepłem i promieniami słońca muskającymi skórę. Promienie słoneczne powodują produkowanie ważnej witaminy D3 jednak nie jest konieczne, aby długo wylegiwać się na słońcu, wystarczy jedynie pół godziny i nie trzeba też eksponować całego ciała. Oprócz tego opalanie się wpływa korzystnie na nasze samopoczucie.

Wady opalania

Pomimo, że opalanie się jest przyjemną formą spędzania czasu w ciepłe słoneczne dni to jednak warto pamiętać o zagrożeniach jakie niesie długotrwałe przebywanie na słońcu. Są to zagrożenia z których często nie zdajemy sobie sprawy jak poparzenia skóry, pojawiające się na ciele przebarwienia, a także nowotwór skóry. Rozsądnie jest, aby zaprzestać opalania się jednak nieustanne ukrywanie się przed słońcem jest bardzo niekomfortowe. Warto więc używać specjalnych kremów z filtrem. Opalanie się także nie sprzyja trądzikowi i skórze naczyniowej. Warto wiedzieć, że osoby cierpiące na nadwrażliwość na promienie UV, choroby serca, bielactwo wręcz nie mogą się opalać. Również kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać opalania się, czy osoby, które posiadają jeszcze nie zagojony tatuaż.