Bezpieczeństwo w Internecie

Poczucie bezpieczeństwa jest ważne dla każdego człowieka. W domu bądź w innej lokalizacji, którą dobrze znamy zazwyczaj czujemy się bezpiecznie jednak Internet to wirtualny świat, w którym trzeba umieć się odnaleźć. Ważne jest by nie ufać nieznajomym ani podejrzanym osobom. W wirtualnym świecie ciężko poznać tożsamość i zamiary drugiej osoby, dlatego ważne jest nieustanne zachowywanie czujności.

Trudne hasło

Jeżeli musimy już używać hasła, ważne by było ono odpowiednie. Najlepiej, aby hasło nie zawierało dat urodzenia, imienia, nazwiska bądź innych liter i cyfr, które można prosto skojarzyć z daną osobą. Hasło powinno być odpowiednio długie i dosyć niestandardowe np. zawierać losowe liczby i wielkie litery. Warto także używać różnych haseł na różnych stronach Internetowych.

Proces logowania

Do ważnych usług nie warto logować się za pomocą publicznych hot spotów Wi-Fi, ponieważ mogą być one bardziej narażone na cyberprzestępczość. Podczas logowania się na różnych stronach Internetowych należy także się upewnić, czy strona logowania posiada certyfikat bezpieczeństwa.

Uważaj na dane osobiste

W Internecie nie należy podawać żadnych danych osobistych oraz udostępniać zdjęć, do których dostępu nie powinny uzyskać obce nam osoby. Podczas sprawdzania skrzynki mailowej nie powinno się otwierać podejrzanych wiadomości, które zawierają linki oraz inne niezidentyfikowane załączniki. Warto także uważać na skrócone adresy URL, które mogą okazać się pułapką.

Nie wierz obcym osobom

Zdarzają się sytuację, że mogą na różnych portalach społecznościowych napisać do nas obce nam osoby w celu nawiązania znajomości jednak należy uważać na to i nie wierzyć całkowicie drugiej osobie, a także zwracać uwagę, jakie dane się drugiej osobie udostępnia. Nigdy nie wiadomo, z kim tak naprawdę mamy do czynienia. Wiele razy słyszy się, że zarówno młode kobiety jak i starsze osoby padają ofiarą wyłudzeń od nieznajomych osób. Organizowane przekręty są coraz bardziej przemyślane, a złodzieje nieraz potrafią także grać na cudzych uczuciach. Warto sprawdzać czy dany profil osoby nie jest profilem podejrzanym, a w razie wątpliwości nie kontynuować rozmowy z tą osobą.

Uważaj na dodatkowe opłaty

Wiele serwisów i stron internetowych jest płatnych. Dodatkowo płatne są także różne usługi. Należy szczególnie uważać na takie programy i platformy, gdyż niechcący można wykupić subskrypcje na określony czas, która nieraz jest automatycznie przedłużana. Za każdym razem należy czytać regulaminy serwisów i możliwości rezygnacji z takich umów, aby nie narazić się na niespodziewane dodatkowe koszty.

Podsumowując, każda nieprzemyślana aktywność w Internecie jest ryzykiem i na każdym kroku należy zachować czujność, jeżeli chodzi o udostępnianie ważnych dla nas informacji.