Badania profilaktyczne – co warto o nich wiedzieć?

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. To całkowicie zrozumiałe. Często jednak lekceważymy sygnały, które wysyła nam nasze ciało. Co więcej, czasem zdarza się tak, że nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo a my nie odczuwamy żadnych, niepokojących objawów.
Właśnie dlatego niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Jakie badania warto robić? Jak często? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Badania krwi i moczu – przynajmniej raz do roku 

Podstawowe badania diagnostyczne, które każdy z nas powinien wykonać raz w roku to badanie krwi oraz moczu. Są szybkie, proste, nieinwazyjne a jednocześnie pozwalają na wykrycie wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu.
Badania krwi mogą pomóc w wykryciu anemii, stanów zapalnych, zaburzeń funkcjonowania wątroby, wskazać zaburzenia krzepliwości oraz wiele innych schorzeń. Szczegółowe badania pozwalają również określić poziom hormonów w organizmie.
Z kolei badania moczu to najprostszy sposób na to by wykryć zaburzenia pracy nerek, infekcje, krwotoki wewnętrzne. 

Jakie badania krwi warto wykonać?

Mówiąc o badaniach krwi warto mieć świadomość, że chcąc działać profilaktycznie powinniśmy wykonać kilka różnych badań. Tylko wtedy będzie możliwe sprawdzenie naszego stanu zdrowia w sposób całościowy.
Jakie badania powinny więc znaleźć sie w naszym kalendarzu? Poza standardową morfologią i OB warto zbadać również próby wątrobowe, lipidogram, badanie kreatyniny oraz badanie poziomu hormonów tarczycy.